Voda koju koristimo u bazenu mora biti čista i bistra, te mora zadovoljiti postavljene zahtjeve kvalitete i pod najvećim opterećenjem kupača. Da bismo postigli dobre higijenske uvjete, vodu u bazenu moramo redovno kontrolirati te održavati.
Cirkulacijom vode kroz filter ona se pročišćava, ali filtracija sama po sebi nije dovoljna te se osim toga dno bazena čisti četkom i usisavačem, a površina mrežicom za hvatanje prljavštine. Osim mehaničkog i fizičkog čišćenja bazena od zagađivača iz okoline, bazensku je vodu potrebno i kemijski balansirati.
Najvažniji faktor u održavanju kvalitete vode u bazenu je pH vrijednost. Ona nam govori je li voda kisela, lužnata ili neutralna. Idealna vrijednost pH u bazenu mora biti između 7.0 i 7.6 jer pri toj vrijednosti voda ne uzrokuje iritacije niti taloženje kamenca, a efikasnost kemijskih proizvoda kojima tretirate bazensku vodu je optimalna.
Nakon što smo uravnotežili pH vrijednost, vodu je potrebno dezinficirati. Najčešće korišteno sredstvo za dezinfekciju bazenske vode je klor koji dolazi u različitim oblicima (kao tekućina, tablete, granulat…). O kojem god obliku se radi moramo paziti da je količina klora u vodi optimalna kako bi se uništile bakterije i osigurala bistra voda. Dezinfekciju vode također možemo vršiti i aktivnim kisikom.
Prije ponovnog korištenja obavezno očistite ostatke, očetkajte površine bazena i uravnotežite kemiju vode u bazenu. Pokrenite automatski čistač bazena za dubinsko čišćenje, kako sitnih tako i velikih krhotina. Ispraznite košaru pumpe za bazen i isperite ili očistite filter bazena. Za brzo čišćenje najbolje je kontaktirati stručnjaka za bazen koji može učiniti sve navedeno prije ponovnog korištenja.